خوش امدید

وبلاگ
انفجار ابرنواختری قدرتمند آسمان را درخشان کرد

انفجار ابرنواختری قدرتمند آسمان را درخشان کرد


5 ژوئیه 1054، یک انفجار آسمانی قدرتمند آسمان تابستان را درخشان کرد. این انفجار تماشایی یک ابرنواختر بود، مرگ خشونت‌آمیز ستاره‌ای که احتمالاً ده برابر جرم خورشید ما بود.

ستاره‌شناسان چینی مرگ این ستاره را دیدند و ثبت کردند. این ستاره که در آسمان بالای شاخ جنوبی صورت فلکی ثور ظاهر شد، شش برابر درخشان‌تر از زهره و تقریباً درخشان‌تر از ماه کامل توصیف شد. روشنایی ظاهری آن با حدود -3.5 قدر، تقریباً چهار برابر درخشان‌تر از زهره در درخشان‌ترین حالت خود بود و تا 23 روز آینده حتی در نور روز هم قابل مشاهده بود.

آخرین مطالب
ادامه مطلب
موج دوم کامپیوترهای ویندوزی آرم کوالکام در 2024 از راه می‌رسد

بقایای ابرنواختر بعداً سحابی خرچنگ نامیده شد؛ توده‌ای ابری و درخشان از گاز و غبار در فاصله 7000 سال نوری از زمین.

امروزه سحابی خرچنگ در نزدیکی ستاره زتا گاو دیده‌ می‌شود و آن را M1 نیز می‌نامند، زیرا اولین بار در فهرست اجرام مسیه قرار گرفت.

این سحابی، منبع قوی امواج رادیویی است و نور مرئی آن با فرکانس مشابه امواج رادیویی منتشر می‌شود. سحابی خرچنگ از معدود ابرنواخترهای مشاهده‌شده‌ تاریخی در کهکشان راه شیری است.

درحالی‌که بسیاری از ابرنواخترها در کهکشان‌های نزدیک دیده‌ شده‌اند، آنها رویدادهای نسبتاً نادری در کهکشان خودمان هستند. آخرین موردی که دیده‌ شد ستاره کپلر در سال 1604 بود.

فهرست مطالب

دسته بندی ها

درباره ما

ما که هستیم

مجموعه فالو ارزانی از سال 1397 اغاز به کار کرد.شعار ما ارائه خدمات با کیفیت در گرو رفع نیاز کاربران وب و شبکه های اجتماعی می باشد.

خدمات اینستاگرام

آخرین مقالات